Біографія

2020

Припиняється співпраця гурту з Юргісом, Байротом та Рутнаром. До лав NOKTURNAL MORTUM повертаються ветерани історії групи та в той же час вливається нова кров. Оновлений склад колективу виглядає так: Варггот (Varggoth) (гітари/вокал/клавішні), Сурм (Surm) (клавішні), Ворзеракс (Wortherax) (гітара), Карпат (Karpath) (бас), Кубрах (Kubrakh) (ударні).

2018

У лютому гурт запрошує до своїх рядів нового музиканта – клавішника та цимбаліста Сурма (Surm), що до того записав партії деяких народних інструментів на альбомі "Істина" як сесійний музикант. Варггот разом з іншими ветеранами харківської сцени створює гурт NECROM, що виконує death metal старої школи, та починає працювати над його матеріалом.

2017

Новий студійний альбом гурту під назвою "Істина" ("Verity") виходить у форматі компакт-диску на Oriana Music та на подвійному вінілі на Heritage Recordings. Більш похмурий та інтроспективний, ніж його славетний попередник з 2009 року, цей альбом веде слухача глибоко у царини давніх доязичницьких культів, де людина була здатна здобути прості та суворі істини буття на самоті та у прямому діалозі з природою та силами, що існують поза межами людського світу. В той же час основа для музики NOKTURNAL MORTUM залишається тією ж самою: це благородне Epic Heathen Metal мистецтво, в якому спів гітар та гуркіт барабанів підтримуються величними аранжуваннями клавішних та народних інструментів. З цих елементів народжується унікальний індивідуальний стиль, що несе в собі глибокі та міцні почуття. Запис було створено за допомогою багатьох сесійних музикантів, а клавішник Hyozt позначений на цьому альбомі як повноцінний учасник групи. "Істина" була схвально зустрінута слухачами та критиками та навіть виграла в категорії "Альбом року" на церемонії Best Ukrainian Metal Act Awards.

2016

15 лютого на новоствореному польському лейблі Heritage Recordings виходять два нові релізи гурту. Перший з них – це ювілейна п’ятидискова збірка "22 Years Among the Sheep". На двох дисках міститься власне матеріал NOKTURNAL MORTUM – раритетні та найбільш знакові композиції з різних періодів існування групи, а три інші диски – триб’ют гуртові від команд з різних куточків світу. Другий реліз – це давно анонсований спліт CD "The Spirit Never Dies" з легендарним проектом польським GRAVELAND. Українці представили на ньому три ексклюзивні треки (інструментальний вступ та дві пісні) експериментального характеру: несподіванкою для слухачів стала відсутність народних інструментів у нових композиціях. Пісня "Східний злам" стала композиторським дебютом Юргіса у складі групи, а в якості тексту для неї був використаний вірш сучасного українського поета Дмитра Савченка. Значна частина клавішних партій для цього запису була зроблена старим другом гурту, Хьозтом з REUSMARKT.

2015

Гурт дає концерти та працює в студії. Нова версія пісні "Слава героям!" з вокалом Арсенія Білодуба входить до CD-збірки "Сталевий промінь волі" на підтримку добровольчих батальонів української армії.

2014

Гурт полишають Saturious та Aywar. Це взаємне рішення, група залишається у добрих стосунках зі своїми колишніми учасниками. У складі Nokturnal Mortum з’являються нові музиканти: гітарист Jurgis (також у Khors) та басист Rutnar (також в Ivory Mist, Till Dawn).

2013

Osmose Productions випускають вінілову версію концертного альбому «Коловорот» на трьох платівках сірого і чорного кольорів. Група повертається до концертної діяльності і працює над новим матеріалом.

2012

У березні легендарний французький лейбл Osmose Productions видає вінілову версію альбому «Голос сталі» у форматі подвійної платівки на вогненно-помаранчевому і чорному вінілі, паралельно плануючи до видання інші роботи групи. У травні британці з Godreah Records видають триб'ют-альбом BATHORY «Voices from Valhalla – A Tribute to Bathory», на якому присутня кавер-версія «Valhalla» у ​​виконанні NOKTURNAL MORTUM. Групі вдається внести певні новації у прочитання цього класичного вікінг-металевого бойовика, явивши світові зразок якісної та осмисленої кавер-версії. На Oriana Music та Musical-hall Distribution виходить відео-версія альбому «Коловорот» у digi-DVD-форматі.

2011

У складі NOKTURNAL MORTUM чергові кадрові зміни: у лютому бас-гітарист Vrolok залишає групу, а слідом за ним йде гітарист Astargh. Його місце займає Aywar, а бас бере в руки Saturious, залишаючись також і клавішником гурту. 16 грудня Oriana Music видає концертний альбом «Коловорот» у вигляді подвійного digi-CD. Альбом являє собою концертну програму завершального виступу NOKTURNAL MORTUM у другий день останнього фестивалю Kolovorot і демонструє високу якість звучання і відмінну сценічну форму групи.

2010

У цей рік група активно гастролює Європою. Завершується рік концертом на останньому фестивалі Kolovorot XII. NOKTURNAL MORTUM грають в другий день фестивалю, тим самим завершуючи його історію і представляючи ретроспективу своєї концертної діяльності останніх років. Здійснюється запис цього виступу для «живого» альбому та DVD.

2009

У лютому No Colours Records видають концертний бутлег «Live in Katowice» у форматах DVD, DVD разом з аудіо-CD та digi-DVD. Якість відео на цьому релізі відповідає статусу бутлегу, тому його можна вважати цікавим, в основному, для найвідданіших фанатів групи. У квітні NOKTURNAL MORTUM полишає барабанщик Odalv, на його місце приходить Bairoth. У травні No Colours Records перевидають «Lunar Poetry» у форматі А5 digi-CD. Група ретельно працює над новим альбомом. До грудня «Голос сталі» повністю готовий, і вже на черговому фестивалі Kolovorot 26 грудня відбувається прем'єра CD-версії альбому, яка виходить на Oriana Music. «Голос сталі» являє світові подорож NOKTURNAL MORTUM в нові музичні виміри: критики і слухачі одностайно відзнають симбіоз оригінального стилю групи з впливами пост- і прогресив-року. Масштаб, яскравість і багатство стилістичного спектру і бездоганний професіоналізм виконання на всіх рівнях роблять «Голос сталі», безумовно, одним з самих амбітних альбомів з усіх, записаних у рамках металевої музики, заснованої на heathen-ідеології. Враховуючи думки рецензентів, можна констатувати, що цей альбом на даний момент є найбільш успішним з точки зору критики в дискографії групи.

2007

Alzeth залишає групу, новим гітаристом стає Astargh (ex-VEIL OF SIN, пізніше – ELDERBLOOD). У вересні польський лейбл Hammerbolt Productions видає четвертний спліт-альбом «Eastern Hammer», на якому, крім NOKTURNAL MORTUM, присутні GRAVELAND, NORTH і ТЕМНОЗОРЬ. Реліз демонструє духовну єдність провідних heathen метал-груп слов'янських країн. Кожен колектив представлений однією піснею; українці записали для цього альбому нову, україномовну версію пісні «Коляда», в оригіналі записаної ще англійською мовою для «Goat Horns». Нова версія «Коляди» є постійним номером концертної програми групи і, як правило, завершує виступи, тому вже встигла стати знайомою для багатьох фанів.

2006

Старі пісні групи з'являються на різних компіляціях: кавер-версія на «Thurisaz» GRAVELAND входить до збірки «Chronicles of Tyranny & Blood [ Tribute to Graveland ]», виданої грецьким лейблом Totenkopf Propaganda Records, а The End Records включають «The Night Before the Fight» до «THE DARK PSYCHE: An Aural Exhibition of Black Metal from Top Scholars in the Genre».

2005

No Colours Records видають англомовну версію нового альбому «Weltanschauung» у форматі CD, колекційного А5 digi-CD, а також вінілову версію альбому на трьох платівках, доповнену торішнім EP «The Taste of Victory». Паралельно з цими виданнями Oriana Music на касетах і дисках випускає «Мировоззрение» – версію цього альбому, що відрізняється текстами пісень російською та українською мовами та міжпісенними інтерлюдіями. Альбом являє собою масштабний опус, що демонструє розвиток групи в області епічного, виконаного на найвищому рівні металу, який текстуально і духовно несе в собі зв'язок з світоглядними архетипами стародавньої Європи. Такі пісні, як «Мировоззрение», «Слава героям!», «Новая эра мечей» стають основою концертної програми групи у двотисячних роках, її своєрідними візитними картками. Тим часом No Colours Records спільно з Oriana Music видають вінілові версії попередніх альбомів гурту: «Lunar Poetry», «To the Gates of Blasphemous Fire» і «Goat Horns». NOKTURNAL MORTUM починають демонструвати публіці новий матеріал: на концертах вже звучать «Валькирия» та «Україна», які пізніше увійдуть до альбому «Голос сталі». У концертному графіку банди, крім українських міст, присутнє польське Катовіце, в якому здійснюється непрофесійний відеозапис концерту на одну камеру (згодом він становитиме основу офіційного бутлегу «Live in Katowice»).

2004

Здійснюється серія перевидань альбомів групи: Oriana Music видають на компакт-дисках «Return of the Vampire Lord/Marble Moon», «Twilightfall», «Нехристь», «To the Gates of Blasphemous Fire», «Goat Horns» і «Lunar Poetry». Нові видання відрізнялися від старих нововведеннями в оформленні, а також бонус-треками (для «Нехристь», «To the Gates of Blasphemous Fire» і «Goat Horns» це були кавер-версії MOTORHEAD, SLAYER і WASP відповідно, а для «Lunar Poetry» – репетиційна стрічка «Black Clouds over Slavonic Lands» 1995 року, що містить пісні, які в переробленому вигляді увійшли до альбому). Водночас литовський лейбл Ledo Takas Records видає перший реліз групи на вінілі – подвійну платівку «Нехристь», доповнену двома концертними треками. Група підписує контракт з відомим німецьким лейблом No Colours Records. Новий альбом у двох версіях (російсько- і україномовна «Мировоззрение» та англомовга «Weltanschauung») записаний та планується до виходу в поточному році, але з деяких обставин його вихід відкладається.

2003

У квітні місце за ударною установкою займає Odalv, який до цього грав у харківськіх формаціях RUNES OF DIANCEHT, SVYATOGOR і MUNRUTHEL. Задля того, щоб скрасити очікування повноформатного альбому, на власному лейблі Oriana Music група видає 43-хвилинний EP «The Taste of Victory», що складається з трьох пісень, які згодом увійдуть до «Мировоззрение», із зведенням, що відрізняється від альбомного, а також записаного ще раніше, але так і не виданого епіку «Стальным орлом в златую Сваргу». Ця композиція, за визначенням самих музикантів, являє собою перехідний етап між старим і новим музичним виглядом NOKTURNAL MORTUM. Вона розпочинається як мелодійний атмосферний блек, а завершується у фольклорній стилістиці. Що стосується «нового» NOKTURNAL MORTUM, то він представлений на трьох піснях з підготовлюваного до виходу альбому, які являють собою монументальний метал, що ввібрав в себе безліч впливів. Американці з Unholy Records видають ретроспективну дводискову компіляцію «Eleven Years Among the Sheep», присвячену одинадцятиріччю гурту. Вона містить як треки NOKTURNAL MORTUM, так і груп-прототипів – SUPPURATION і CRYSTALINE DARKNESS.

2002

Навесні група починає роботу над новим альбомом, який отримує назву «Мировоззрение». Деякі пісні з нього вже звучать на концертах. У липні Xaarquath покидає банду, бас-гітару приймає на себе Vrolok, а новим гітаристом стає Alzeth, який встиг відзначитися в HATE FOREST і NAGUAL. На американському лейблі Unholy Records виходить триб’ют-збірка «Visions: A Tribute to Burzum», що містить вже відому слухачеві «My Journey to the Stars». У грудні групу остаточно залишає барабанщик Munruthel.

2001

Oriana Production випускає касетну ретроспективну компіляцію «Return of the Vampire Lord/Marble Moon», що включає в себе матеріали однойменних EP, а також дві кавер-версії, записані цього року: «My Journey to the Stars» BURZUM і «Thurisaz» GRAVELAND. Багато хто відносить обидві композиції до числа кращих кавер-версій згаданих проектів з усіх, коли-небудь записаних. Також цього року Varggoth удвох з Saturious'ом записують п'ятнадцятихвилинну композицію «Стальным орлом в златую Сваргу». Планувалося, що даний епік стане стороною NOKTURNAL MORTUM у спліті з польським ембієнт-фолк проектом WOJNAR, але через безвідповідальність потенційного лейбла-видавця реліз так і не відбувся. У той же час учасники групи активно працюють над власними проектами: Saturious займається FINIST, Munruthel – однойменним проектом.

2000

Рік починається з втрат – навесні гурт полишає Munruthel. Слідом за ним у його підтримку йде Saturious. 4 липня в світ виходить CD-версія «Нехристь». У США видавцем знову виступають The End Records. При цьому група робить максимум можливого, щоб Nuclear Blast Records не поширювали диск в Європі, і досягає цієї мети. Європейським релізом альбому займається один з найактивніших на той момент німецьких лейблів – The Last Episode Records. Пішовши проти волі групи, лейбли не друкують в буклеті тексти пісень альбому (хоча вони присутні в касетному виданні та будуть на наступних CD-перевиданнях). До складу гурту вливається другий гітарист – ним стає Vrolok з RUNES OF DIANCEHT. Паралельно в NOKTURNAL MORTUM йде пошук нового барабанщика. Наприкінці року Munruthel повертається до групи. Слідом за ним до складу банди повертається і Saturious.

1999

У січні з гурту йде гітарист Karpath, гітарні партії повністю бере на себе Varggoth . 1 березня CD-версія «To the Gates of Blasphemous Fire» видається в США на The End Records і в Європі на Nuclear Blast Records. Вже в травні група на Beat Studio записує новий альбом під назвою «Нехристь». Альбом (одночасно з перевиданням «Lunar Poetry») виходить у касетному форматі на Oriana Music. У «Нехристь» входить десять пісень (п'ять англійською і п'ять російською мовою), однією з яких є кавер-версія на власну композицію – «Небесное серебро Перуна», яка завершує альбом і являє собою нову інтерпретацію «Perun's Celestial Silver» з « Lunar Poetry». На цьому диску NOKTURNAL MORTUM являють світові унікальний войовничий, варварський heathen black metal – десять лютих гімнів тотальній війні проти християнства та деградації. Бронебійний, розкішно аранжований в симфонічному ключі чорний метал тут гармонійно поєднується з традиційними слов'янськими народними мотивами. За арсенал автентичних інструментів і присутній на «Нехристь» жіночий бек-вокал відповідає запрошений до роботи над диском ансамбль ДРАБИНА. Це стає одним з головних компонентів індивідуальності і якості цього альбому. У червні The End Records видає другий повноформатний альбом проекту MISTIGO VARGGOTH DARKESTRA, що отримує назву «The Key to the Gates of Apocalypse». Нова робота проекту являє собою одну композицію тривалістю 72 хвилини (що дозволяє говорити про неї як про одну з рекордно довгих пісень за всю історію важкої музики), натхненну окультних досвідом Varggoth'а, і демонструє симбіоз ембієнту та блек-металу. З тих пір альбом не перевидавався на дисках, тому видання від The End Records на сьогоднішній день є раритетом. У вересні The End Records видають компіляцію «White: Nightmares in the End», до якої входить «Perun's Celestial Silver».

1998

У січні NOKTURNAL MORTUM створюють маленьку сенсацію у світі металевої музики СНД, підписуючи контракт з молодим американським лейблом The End Records. У той час компакт-диски із записами груп з пострадянського металевого андеграунду видавалися не так часто, не кажучи вже про заокеанську дистрибуцію та ліцензування на європейській території зусиллями Nuclear Blast Records, який вже тоді претендував на звання найбільшого комерційного метал-лейбла в світі. Першим диском на новому лейблі стає «Goat Horns» , який виходить 31 березня. Перед цим одна з пісень альбому, «Unholy Orathania», публікується на збірці команд лейблу «...Until the End of Time». Паралельно з цими виданнями Varggoth засновує свій лейбл – Oriana Music. Його першим релізом стає однойменний альбом ВЕЧЕ, записаний ще в 1996 році. Тридцятихвилинний матеріал, інтуїтивно створений протягом однієї сесії, являє собою незвичайний психоделічний сплав ембієнту, електроніки та атмосферного блек-металу. Як і в ситуації з багатьма релізами NOKTURNAL MORTUM, цьому міні-альбому важко підшукати аналог на світовій сцені – ВЕЧЕ є самобутнім, важкопорівнюваним з чим-небудь ще релізом. Після цього на Oriana Productions в касетному форматі виходять перевидання «Goat Horns» і альбом «To the Gates of Blasphemous Fire», що відкриває нову главу в історії гурту. Цей диск стає першим релізом банди з офіційно опублікованою лірикою. Якщо «Lunar Poetry» і «Goat Horns» загалом підходили під визначення, дане The End Records – Lunar Black Metal, то новий альбом приносить з собою виразі зміни. Альбом являє собою симфонічний блек з сирим, злим і хаотичним підходом до звучання і самої структури музики. Проте, дві завершальні композиції платівки – інструментал «Cheremosh» і «The Forgotten Ages of Victories» – порівняно з піснями-попередниками виділяються фольклорною та героїчної мелодикою. Текст останньої несе в собі програмне послання до базових, архетипічних духовних цінностей дохристиянської Європи. Що примітно, диск містить першу в історії групи російськомовну пісню, «Под знаменами рогатого князя» (усі попередні альбоми були англомовними , виключаючи декламацію в «The Grief of Oriana» з «Lunar Poetry» і український приспів в «Kolyada» з «Goat Horns»). Альбом був присвячений Ігорю Наумчукові , ідеологу дружньої на той момент групи LUCIFUGUM. Що стосується реакції критиків і слухачів, то «To the Gates of Blasphemous Fire» прийнято вважати найжорсткішим і найзлішим в музичному відношенні альбомом NOKTURNAL MORTUM. У грудні відбувається ще одна знакова подія: банда виступає на першому фестивалі Kolovorot, який протягом наступних дванадцяти років буде головною концертною подією для всієї heathen metal сцени.

1997

Польський лейбл Morbid Noizz Records видає касету «Lunar Poetry» для європейського ринку. MetalAgen Records випускають касетну версію «Goat Horns», зміцнюючи тим самим зростаючий інтерес до гурту. Новий альбом продовжує лінію мелодійного і атмосферного слов'янського блеку, відкриту «Lunar Poetry», проте відзначається вкрай незвичайним звуком. Гітарні партії тут відходять на другий план, а основна частина звукового ландшафту відведена під розкішні симфонічні аранжування партій оркестру і цілого арсеналу народних інструментів. Подібний підхід дозволяє вважати «Goat Horns» єдиним у своєму роді альбомом – схожі звукорежисерські рішення не демонстрували пізніше ані самі NOKTURNAL MORTUM, ані інші виконавці. Окремо варто сказати, що тексти пісень «Goat Horns», як і попередніх йому альбомів, нині загублені і тому просто фізично не можуть бути надані слухачеві. Те ж стосується і записаного в 1996 році епіку «Return of the Vampire Lord» – композиції, виконаної у схожій з «Lunar Poetry» і «Goat Horns» стилістиці. Вона, доповнена двома треками з демо- стрічки «Mi Agama Khaz Mifisto», також видається в 1997 році як частина касетного спліту з LUCIFUGUM «Path of the Wolf/Return of the Vampire Lord» на MetalAgen Records. Група знову повертається до студійної роботи, цього разу змінюючи місце її проведення: в харківській Beat Studio NOKTURNAL MORTUM пишуть повноформатний альбом «To the Gates of Blasphemous Fire» та EP «Marble Moon». Цей міні-альбом видається в червні на касеті силами групи і являє собою по суті невелику збірку, що включає дуже різноманітний матеріал: патріотичний маніфест у вигляді інструментальної версії українського національного гімну, демо-версії композицій «On the Moonlight Path» і «Cheremosh», які згодом увійдуть до «To the Gates of Blasphemous Fire», а також три кавер-версії: «Family Vault» італійських класиків окультного хеві DEATH SS і два варіанти (пісенний та інструментальний) української козацької пісні «Ластівка». «Perun's Celestial Silver» з «Lunar Poetry» і пісенна версія «Ластівки» потрапляють на збірки «Unto A Long Glory... Beverina Compilation 2» і «Unto A Long Glory... Beverina Compilation 3» відповідно, випущені активним на той момент латвійським касетним лейблом Beverina Productions. Крім NOKTURNAL MORTUM, MetalAgen Records видають касету з «Midnight Fullmoon», дебютним альбомом сольного проекту Varggoth'а MISTIGO VARGGOTH DARKESTRA в ембієнт-жанрі.

1996

Наступний рік стає багато в чому переломним і одним з найбільш важливих і плідних за всю історію групи. «Lunar Poetry» видано в касетному форматі російським лейблом MetalAgen Records, що має серйозні можливості дистрибуції на ринку СНД. Завдяки цьому про групу дізнаються на всій пострадянській території. Але головним чинником популярності банди є, звичайно, музика. «Lunar Poetry» являє собою неймовірно мелодійний атмосферний блек-метал з красивими партіями клавішних і помітним впливом слов'янського і українського фольклору. 22 квітня група дає концерт в Москві на фестивалі Deathrider III, відкриваючи тим самим концертну діяльність за межами України. Незадовго після цього Wortherax полишає NOKTURNAL MORTUM, і на його місце приходить Karpath зі вже не функціонуючих CRYSTALINE DARKNESS. Також група отримує другого клавішника: ним стає Saturious, який до цього грав у місцевій групі RENEWAL. Банда не спочиває на лаврах першої популярності і вже влітку приступає до запису наступного повноформатного альбому «Goat Horns» в домашній студії Василя Хащини з гурту CONQUEST (також він виконує партію чистого вокалу в пісні «Kolyada»). Цього року народжується головний плід дружби і співробітництва з житомирською блек-метал групою LUCIFUGUM – проект ВЕЧЕ. Однойменний міні-альбом створюється і записується буквально за добу під час візиту Varggoth’а, Saturious’а і Munruthel’а до Житомира разом з усіма учасниками LUCIFUGUM. 22 листопада група дає ще один концерт в Москві – на Rarog Fire Festival. Відео з цього концерту можна без проблем знайти в інтернеті. У грудні NOKTURNAL MORRTUM записують тривалу композицію «Return of the Vampire Lord». Їй, так само, як і альбому «Goat Horns», належить бути виданою тільки наступного, 1997 року.

1995

Прийняте історичне рішення про заміну літери «С» на «К» у назві гурту для того, щоб надати імені NOKTURNAL MORTUM повну автентичність і остаточно виключити можливість збігу назви з якою-небудь іншою існуючою групою. Завершується запис «Twilightfall», і в липні 1995 року альбом видається в касетному форматі силами групи. Цей альбом можна вважати, мабуть, найбільш спірним у дискографії групи з точки зору стилістичного визначення тієї музики, яка на ньому звучить. «Twilightfall» являє собою органічний синтез готичного дез-думу з найбільш мелодійними формами дету і блеку, при цьому він містить елементи української народної мелодики, яка пізніше стане невід'ємною частиною почерку групи. Проте, пізніше до напрацювань «Twilightfall» група вже ніколи не повернеться. Дану роботу можна вважати своєрідною «річчю в собі» не тільки в межах дискографії NOKTURNAL MORTUM, але і всього різноманіття європейської металевої музики дев'яностих років. У цьому ж році на студії St. Maybe Soundfactory Studio записується повноформатний демо-альбом «Lunar Poetry».

1994

Knjaz Varggoth і Munruthel покидають CRYSTALINE DARKNESS, даючи тим самим життя NOCTURNAL MORTUM (тоді ще з літерою «С» в назві). Нова група утворюється у складі: Knjaz Varggoth (гітара, вокал) і Munruthel (ударні), а компанію їм складають старі знайомі з дез-металевого минулого у SUPPURATION: Sataroth (тепер він відповідає за клавішні), Wortherax (гітара), Xaarquath (бас). Група приступає до роботи над першим повноформатним демо-альбомом, який отримує назву «Twilightfall». Відбувається неприємний казус: випадково цей запис знищується. Але гурт не здається і починає запис матеріалу з чистого аркуша.

1993

Цей рік видається багатим на події. SUPPURATION записують новий демо-альбом під назвою «Unspeakable Journey into Subconscious World» на вже звичній для групи St. Maybe Soundfactory Studio. У квітні склад проекту полишає Едуард Пічугін, і на його місце приходить інший гітарист – Wortherax (ex-SCAREGROW). У новому складі в травні банда робить візит до Москви, де в студії TEF Studio записується 7" EP «Cosmic Flight Around Astralspher», що планується до видання на російському лейблі The Final Holocaust Records як спліт з фінською групою Morning Star. На жаль, лейбл стає банкрутом. Таким чином, записи цього року під ім'ям SUPPURATION так і не отримують офіційного видання. Пізніше кілька композицій з них можна буде почути на ретроспективній компіляції «Eleven Years Among the Sheep». Влітку SUPPURATION припиняє існування. Але практично відразу на руїнах гурту виникає новий проект – CRYSTALINE DARKNESS у складі: Knjaz Varggoth (гітара, вокал), Karpath (гітара) та Munruthel (ударні). Зміни стосуються не тільки назви колективу, але й обраної стилістики: CRYSTALINE DARKNESS записують двопісенне демо «Mi Agama Khaz Mifisto» в дусі блек-метал (хоча варто відзначити, що власне унікальне звучання групи на той момент ще не сформувалося). Демо також не отримує офіційного видання (переговори з View Beyond Records не мали результату), але пізніше воно цілком увійде до EP «Return of the Vampire Lord».

1992

SUPPURATION в харківській студії St. Maybe Soundfactory Studio записують дебютний демо-альбом «Ecclesiastical Blasphemy», що являє собою сирий і лютий дез-метал, характерний для світової підпільної металевої сцени тих років. Альбом видається в касетному форматі силами бельгійського лейблу Shiver Records. Сам факт видання релізу за кордоном на той момент сприймався пострадянською аудиторією як знак якості, який зобов'язує звернути на групу пильну увагу. Подібні випадки були рідкісні, і NOKTURNAL MORTUM стають однією з перших груп колишнього СРСР, котрим це вдається. У цьому ж році склад SUPPURATION поповнюється двома новими учасниками – гітаристом Едуардом Пічугіним і (на той момент) вокалістом Sataroth'ом з групи SMILE OF DEATH. Varggoth повністю зосереджується на гітарі.

1991

Історія групи бере свій початок в харківському металевому андеграунді. У грудні цього року Varggoth йде з групи LEPROSY. 31 грудня утворюється дез-метал гурт SUPPURATION у складі: Varggoth (гітара, вокал), Munruthel (ударні), Xaarquath (бас). Саме SUPPURATION можна вважати групою-передвісницею NOKTURNAL MORTUM, тому що всі троє учасників пізніше увійдуть до постійного складу банди.